Çalışma, memeli çenelerin, en erken atalarımıza daha çeşitlendirilmiş bir diyet yemek yardımında nasıl evrimleştiğini göstermektedir

Memeli dişler, çene kemikleri ve kaslar, en eski atalarımızın molar dişleriyle yiyecek öğütmesine ve daha çeşitlendirilmiş bir diyet yemesine izin veren, çene veya yaw’ün yan yana hareketi üretmesi için gelişti, yeni bir rapor önerdi.

Muhtemelen ne çiğnendiğini pek düşünmüyorsunuzdur, ancak neredeyse tüm modern memelilerin çene yapısı ve mekaniği, neden bugün burada olduğumuzla alakalı olabilir.Bu hafta yayınlanan yeni yazıda Bilimsel Raporlar David Grossnickle, Chicago Üniversitesi’nde Evrimsel Biyoloji Komitesi yüksek lisans öğrencisi, çenenin yan-yan hareketleri üretmek için evrimleştiğini memeli dişleri, çene kemikleri ve kasları önermektedir , Ya da yaw, erken atalarımızın molarlarını kullanarak öğütme ve daha çeşitlendirilmiş bir diyet yeme izni vermesine izin verdi. Bu değişiklikler 66 milyon yıl önce Kretase Döneminin sonunda kitlesel yok oluşun hayatta kalmasına katkıda bulunan bir faktör olabilir.

“Zift” ve “yaw” terimleri genellikle uçakların hareketlerini tarif eder, ancak biyologlar ayrıca bunları çene gibi vücut bölümlerinin temel hareketlerini tanımlamak için kullanırlar. Pitch dönüşü temel yukarı ve aşağı hareketi ile sonuçlanır ve yaw dönüşü, yan yana, çapraz harekete neden olur (bir ineğin bazı çimlerde uzaklaşmasını düşünün). Panklas memelileri, insan ve geyik gibi, kangurular ve fıstıklar gibi marsupiallar da dahil olmak üzere hemen hemen tüm modern memeliler, çene yapılarında ve kaslarında hem zift hem de yaw hareketlerine izin veren benzerlikler paylaşırlar. Bu, memelilere et parçalarını kesmeden sert bitki ve sebzeleri öğütmeye kadar, bugün çeşitli diyetlere sahip olmalarını sağlar. Erken memeliler için bu özellikler, zor zamanlarda daha becerikli olabilmeleri anlamına geliyordu.

Grossnickle, “Çok özel bir diyetiniz varsa, kitlesel bir yok olma sırasında yok olma ihtimaliniz daha yüksek” dedi. “Fakat hemen her şeyi yiyebilir ve yemeğinizin yüzde 90’ı gidecek olursa, hurda yaşayabilirsiniz.”

Grossnickle, daha önceki yayınlardan elde edilen erken memeli fosillerindeki 2D görüntüleri ve Alan Müzesi’ndeki modern örneklerden toplanan 3D verileri kullanarak, dişlerin, çene kemiklerinin yapılarını ve onları kontrol eden kasların kafatasına nasıl bağlandığını analiz etti. Türlerin, alt muadillerine karşılık gelen bir fincana veya lavaboya uyan üst azı dişlerine bir projeksiyon geliştirmeye başladıklarında, çene kasları da yan yana yaw hareketleri için daha büyük tork sağlamak için değiştiğini gördü. Bu şekilde, hayvan, basit yukarı ve aşağı adım hareketleri ile kesmek yerine, harç ve havan gibi molar dişleri arasındaki yiyeceklerini öğütebilir.

Organismal biyoloji ve anatomi profesörü olan Zhe-Xi Luo’nun laboratuarında çalışan Grossnickle, memelilerin başlangıç ​​kökenlerini araştırıyor ve belirli memeli grupların neden zamanla çeşitlendiğini ve yok olan olaylardan sağ çıktığını anlatan daha geniş kapsamlı sorularla ilgileniyor. Çenelerin ve dişlerin uyarlanması önemli olabilir diyor.

“Memeliler bu olaylardan kurtuldu ve çeşitlendirmeye devam etti ve bu benim ilgi alanlarımdan biri, neden hala Dinozor Çağında değil, Memelilerin Yaşı İçindeyim?” Dedi. “Bu çalışma, bazı memelilere diğer gruplara kıyasla işlevsel veya diyet avantajları sağlayabilecek değişikliklerin neler olduğuna bakarak bu sorunun fonksiyonel bir perspektiften ele alınmaya başlandığını” söyledi.


Kaynak:

Chicago Tıp Merkezi Üniversitesi

Etiketler:

Yazar Hakkında

Yorumlar


Sen de Yorumla!