Hemen hemen herkesin izlediği bir film olan Çağrı filmi hakkında belkide ilk defa duyacağınız bilgilere yer veriyoruz.

Bu bilgileri okuduktan sonra filmi izlediğinizde apayrı bir hava ile filmi izleyeceksiniz.

Özellikle set arasında gerçekleşen ve film gösteriminin dışında edineceğiniz bilgiler gerçekten de sizi sizleri şoka sokacaktır.

 

 

 

 

  • Çağrı filmi çekimleri çok farklı oldu. Film çekilirken aynı anda iki farklı versiyon çekildi. Aynı anda aynı set kullanılarak farklı oyuncular eşliğinde film hem İngilizce hemde Arapça olmak üzere iki farklı versiyonu çekildi.

  • Film çekimleri sırasında finans sıkıntısı yaşandı. Finansörler filme vermiş olduğu desteği çekince ekip ve oyuncular çok zor şartlar altında yaşamaya başladı. Fas’ta çk kötü koşullar altında bir otelde mahsur kaldılar. Bitiremedikleri film için hemen finansör arayışına geçildi ve Devrin Libya lideri Kaddafi filmin bitirilmesi için Finansör oldu. Öyle ki Bedir Savaşı çekimlerinde Libya askerleri görev yapmıştır.

  • Film çekimleri başlamadan önce Efsane Boksör Muhammet Ali’den çok ilginç bir teklif geldi. Muhammed Ali,Çağrı filminde Bilal-i Habeşi rolünde oynamak istedi. Fakat filmin yönetmeni olan Mustafa Akkad bu şekilde bir kararın filmin vereceği mesajın önüne geçeceğini düşündüğü için reddetti.

  • Çağrı filmi çekimleri sırasında bir çok ülkeden oyuncuya yer verildi. 28 farklı ülkeden oyuncu bu film için görev yapmıştır.

  • Çağrı filmi çekimleri için yeni bir plato oluşturuldu. Dönemin tüm ayrıntılarına dikkat edilerek o zaman ki Mekke’ye benzetilen set için toplamda 300’den fazla kişi çalıştı. Setin yapımı yaklaşık olarak 4.5 ay sürdü.

  • Amerikalı ünlü aktör ve Dublaj sanatçısı olan Michael Forest,canlandırdığı Halid Bin Velid karakteri için dublör kullanmak zorunda kaldı. Michael Forest’in Amerikan aksanından dolayı İngiliz bir aktör tarafından seslendirildi.

  • “Peygamber’in hayatı beyaz perdeye aktarılamaz.” düşüncesinde olan bir çok Ortadoğu ülkesinde film yasaklandı.

  • Bu filmde “Anthony Quinn“, Hz. Hamza rolünü üstlenmiştir. Baş rol oyuncularından birisi olan Quinn,3 saatlik filmin sadece yarısında görülmektedir.

  • Filmin müziğini “Maurice Jarre” bestelemiştir. Jarre’nin bestelediği müzikler Akademi Ödüllerinde ‘En iyi film müziği” dalında aday gösterildi. Film müzikleri çok beğenilmesine rağmen ödülü Star Wars kazandı.

Kamera Arkası :

Etiketler:

Yazar Hakkında

Yorumlar


Sen de Yorumla!