Dünya genelinde özellikle webmaster’ların kullandıkları içerik yönetim sistemi olan WordPress tema ve eklenti desteği bakımından son derece profesyonel olarak çalışmaktadır ama temaların bir çoğu İngilizce ve bu temaları Türkçeye dönüştürmek gerçekten çok sıkıntılı olmaktadır. İngilizce wordpress temalarını Türkçe wordpress temasına dönüştürmek için .po ve .mo dosyalarını kullanacağız.

.po ve .mo uzantılı dosyalar nedir?

.po dosya uzantısı wordpress temanızın dil dosyasının ham halidir. Alt tarafta değindiğimiz Poedit programıyla kaydettiğiniz .po dosyası, .mo uzantılı dosya halini alır ve temanızın içerisinde bulunan ifadelerin o dilde görünmesine yardımcı olur.

.po ve .mo uzantılı dosyalar temanızın /languages dosyasında bulunmaktadır. Şimdi bu işlemi nasıl gerçekleştireceğinize adım adım bakalım.

Bu dosyaları Poedit ismi verilen program aracılığıyla açacağız ve Türkçe karşılıklarını yazarak temamızı Türkçeleştirme işlemini tamamlamış olacağız.

1. WordPress Tema Türkçeleştirme Programı Poedit ‘i [http://www.poedit.net/download.php] adresi üzerinden Windows versiyon kısmından indiriyoruz. Programın indirme işlemi bittikten sonra bilgisayarımıza kuruyoruz.

2. Programı açıyoruz ve tema dosyalarımızın içindeki .po uzantılı (genelde bu dosya en_US.po isimli olur) dosyayı açıyoruz.

3. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Burada sol kısımda İngilizce kelimeler yanında ise çeviri kısmı görünecek. Sol kısımdan bir tanesine tıklıyoruz ve aşağı kısımda ki metin kutusuna çevirisini yazıyoruz. Örneğin Name in çevirisi İsim olacaktır.

4. Bütün kelimeleri çevirdikten sonra Dosya Adı tr_TR olacak şekilde kaydediyoruz. Eski hali en_US idi. Kaydetme işlemini yaptığımızda tr_TR.po ve tr_TR.mo isimli iki dosya bulunacak. Bu iki dosyayı alıp temamızın languages klasörüne ekliyoruz ve tema ayarı varsa Türkçe seçiyoruz yoksa, WordPress Türkçe olarak kurulmuş ise temamız Türkçeleşme işlemi bitmiş olacaktır.

 

 

İşlemleri anlatan bir video aşağıda yer almaktadır:

 

Yazar Hakkında

Yorumlar


Sen de Yorumla!